Pleśń na ubraniu to trudny orzech do zgryzienia, podobnie jak w przypadku pleśni na murze, czy też w drewnie. Nie jest to zwykła plama, lecz mikroorganizm, którego musimy się pozbyć, a który zapewne już zdążył rozprzestrzenić się w głębi włókien tkaniny, co oczywiście nie ułatwia nam sprawy. Niestety nie możemy napisać, że usunięcie pleśni z ubrania to proces, który zawsze zakończy się sukcesem - w wielu przypadkach ubranie może już nie nadawać się do noszenia. Warto jednak spróbować.
Skąd pleśń na ubraniach?
Pleśń to mikroorganizmy, w tym grzyby i drożdże, które osiedlają się w domu w wyniku wilgoci, ciepła, złej wentylacji i brudu. Najczęściej występujące rodziny to Cladosporium, Penicillium, Alternaria i Aspergillus, a łącznie istnieje setki gatunków pleśni. Zarodki pleśni unoszą się w powietrzu, jednak gdy wystąpią ku temu sprzyjające warunki, osiedlają się w różnych miejscach w naszym domu, gdzie rozmnażają się i tworzą kolonie.
Tak właśnie dzieje się w przypadku ubrań. Pleśń może pojawić się w szafie, ale także w koszu na pranie, zwłaszcza gdy zdarzy nam się wrzucić do niego wilgotne lub mokre ubranie, bardzo często też nieświadomie pozostawiamy mokre ubrania w bębnie pralki. Plamy z pleśni pojawiają się także na obrusach, które znajdują się na tarasach lub werandach, czy też ściereczkach kuchennych. W takich miejscach pleśń ma idealne warunki do rozwoju — wilgoć, mała przestrzeń bez wentylacji, a także wystarczająca jak dla niej temperatura. Wystarczy kilka godzin i sprzyjające warunki, a na naszym ubraniu pojawią się drobne czarne kropki lub ich większe skupisko, które przypomina czarną plamę - to właśnie pleśń.
Jak usunąć pleśń z ubrania?
Usunięcie pleśni z ubrania nie będzie procesem łatwym, zwłaszcza gdy grzyb zdążył się już rozprzestrzenić i wniknąć głęboko we włókna tkaniny. Stąd też im szybciej zaczniemy działać, tym większa szansa na uratowanie ubrania.
W przypadku ubrań problem stanowi także to, że nie możemy zastosować tak silnych preparatów, jak te do usuwania pleśni z muru i podobnych powierzchni. Z kolei tradycyjne odplamiacze mogą sobie nie poradzić z grzybem, gdyż nie zawierają w swoim składzie substancji, która zwalcza grzyba.
Poniżej przedstawiamy domowe sposoby i preparaty, które mogą pomóc w usunięciu pleśni z ubrania.
Domowe sposoby na pleśń na ubraniu
Domowe sposoby mogą przynieść efekt, gdy pleśń na ubraniu jest stosunkowo świeża. Niestety nie zawsze możemy zweryfikować, od jakiego czasu jest ona na ubraniu. Z tego powodu domowe sposoby na pleśń mogą okazać się nieskuteczne lub pogorszyć sytuację.
Oto kilka przykładów, jak domowymi sposobami można usunąć pleśń z ubrania?
- Ocet. Ocet to skuteczny środek do usuwania pleśni na ścianach, stąd też może przynieść rezultaty także w przypadku ubrań. Wlej 1/2 szklanki octu do miski z wodą i mocz ubranie w tej mieszance przez kilka godzin. Następnie wypierz ubranie w pralce z dodatkiem detergentu.
- Sok z cytryny. Wyciśnij sok z cytryny i nałóż go bezpośrednio na plamę pleśni. Pozostaw na 10 minut. Po tym czasie spróbuj delikatnie wyszczotkować pleśń z ubrania.
- Soda oczyszczona. Stwórz pastę z sody oczyszczonej i wody, a następnie nałóż ją na plamę pleśni. Pozostaw na godzinę, następnie upierz ubranie. Możesz wcześniej spróbować usunąć pleśń za pomocą szczoteczki.
- Boraks. Rozpuść boraks w gorącej wodzie i mocz ubranie w tej mieszance przez kilka godzin. Następnie upierz je w pralce. Podobnie jak w przypadku innych metod, przed praniem możesz spróbować usunąć pleśń za pomocą szczoteczki.
OXY CLEAN, a pleśń
OXY CLEAN to skoncentrowany preparat w formie proszku, który służy do wybielania i dezynfekcji w gospodarstwie domowym. Jest skuteczny w niszczeniu bakterii i wirusów, ale także grzybów - w tym pleśni. Produkt ten można używać w kuchni, łazience, ogrodzie, podczas prania, do czyszczenia mebli tapicerskich, dywanów, oraz podczas prac remontowych i konserwacyjnych w budynkach. Preparat jest bezpieczny dla środowiska i można go wykorzystać do usuwania plam, nalotów pleśni, tłustych osadów, a także do dezynfekcji urządzeń sanitarnych.
- Przygotuj roztwór. Weź odpowiednią ilość proszku OXY CLEAN, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i rozpuść go w wodzie - w zależności od potrzeb możesz sporządzić mocniejszy roztwór, z mniejszą ilością wody. Działanie preparatu zaczyna się po około 5 minutach od rozpuszczenia w wodzie.
- Namocz ubranie w sporządzonym roztworze i w zależności od rodzaju tkaniny, pozostaw na kilka godzin - maksymalne 6. To pozwoli preparatowi OXY CLEAN na działanie i rozłożenie pleśni oraz bakterii.
- Wypierz ubranie w pralce do prania, możesz także dodać OXY CLEAN lub NANOSREBRO do płukania.
- Jeśli pleśń pozostała, możesz powtórzyć proces.
- OXY CLEAN jest bezpieczny dla środowiska naturalnego. Po zakończeniu działania preparatu roztwór można wylać do zlewu.
Nanosrebro, a pleśń
NANOSREBRO do płukania to preparat w postaci proszku, który posiada właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze i antypleśniowe. Jest przeznaczony do płukania tkanin podczas prania, aby zabezpieczyć je przed mikroorganizmami i przykrymi zapachami. Preparat zawiera nanocząstki srebra, które niszczą mikroorganizmy oraz wpływają na poprawę właściwości tkanin - ich zmiękczenie i antystatyczność. Może być stosowany do prania różnych rodzajów tkanin w różnych temperaturach. Jest bezpieczny dla zdrowia ludzi i środowiska, a jego działanie utrzymuje się nawet po wysuszeniu tkaniny. Produkt nie zawiera kompozycji zapachowych i jest przebadany dermatologicznie.
Nanosrebro to rozwiązanie, które może nie tylko pomóc w usunięciu pleśni, ale także w jej zapobieganiu, gdyż cząsteczki nanosrebra pozostają na tkaninie jeszcze przez jakiś czas po upraniu.
Jak zastosować nanosrebro na pleśń?
- Nanosrebro można zastosować zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli zawartość saszetki rozpuścić w 100 ml wody i dodać do płukania (np. po wcześniejszym upraniu z dodatkiem OXY CLEAN).
- Drugi sposób to namoczenie ubrania w roztworze nanosrebra na kilka godzin. Ponieważ posiada ono właściwości grzybobójcze, a jest jednocześnie delikatne dla ubrań, można za jego pomocą spróbować usunąć pleśń przed praniem.