Jak wybielić firanki? Krok po kroku z Radziemską.

Słońce, kurz oraz codzienne użytkowanie sprawiają, że białe firanki z czasem tracą swój pierwotny kolor, stając się szare lub żółte. Na szczęście dzięki naszym specjalistycznym produktom, takim jak Proszek do prania firan i zasłon oraz kultowy już Wybielacz do firanek, czyli “rożek”, uzyskanie nieskazitelnej bieli firan nie musi być procesem żmudnym i skomplikowanym. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak wybielić firanki, łącząc te dwa produkty.

Jak wybielić firanki

Krok 1: Sprawdź rodzaj materiału i wybierz odpowiednią metodę wybielania firanek

Pierwszym, fundamentalnym krokiem jest sprawdzenie, z jakiego materiału wykonane są Twoje firanki. Ta wiedza jest kluczowa, ponieważ różne rodzaje tkanin wymagają odmiennego traktowania – niektóre mogą być prane w pralce, podczas gdy inne wymagają delikatniejszego podejścia, jak pranie ręczne. Oto jak dostosować proces prania do różnych materiałów:

Żakard

 • Pranie: Żakardowe firanki są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Dzięki swojej gęstej strukturze i odporności, mogą być prane w pralce na delikatnym programie, przy temperaturze nieprzekraczającej 40°C.
 • Suszenie: Aby uniknąć konieczności prasowania, wieszaj żakardowe firanki mokre, dzięki czemu sam ciężar tkaniny wygładzi ewentualne zagniecenia.
 • Prasowanie: Jeśli jednak zachodzi potrzeba prasowania, zaleca się używanie umiarkowanie gorącego żelazka z funkcją parowania, zawsze przez lekko wilgotną ściereczkę, aby uniknąć uszkodzenia włókien.

Woal

 • Pranie: Woal jest delikatniejszy i zaleca się pranie ręczne w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, aby uniknąć uszkodzenia delikatnych włókien. Jeśli decydujesz się na pranie w pralce, użyj programu dla delikatnych tkanin, również w niskiej temperaturze.
 • Suszenie: Firanki z woalu najlepiej suszyć rozwieszone, aby uniknąć zagnieceń. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować wyblaknięcie koloru.
 • Prasowanie: Woal zazwyczaj wymaga delikatnego prasowania przy niskiej temperaturze, najlepiej gdy tkanina jest jeszcze lekko wilgotna. Używaj żelazka z funkcją parowania, aby ułatwić proces.

Tiul

 • Pranie: Tiul jest bardzo delikatny, dlatego najlepiej prać go ręcznie w zimnej wodzie, delikatnie przecierając zabrudzone miejsca. Jeśli musisz użyć pralki, wybierz program dla bardzo delikatnych tkanin i koniecznie umieść firankę w worku do prania.
 • Suszenie: Susz tiulowe firanki w pozycji poziomej, najlepiej na płaskiej powierzchni, aby uniknąć deformacji. Unikaj mocnego wykręcania, które może uszkodzić delikatną strukturę tkaniny.
 • Prasowanie: Tiul łatwo się gniecie i może wymagać delikatnego prasowania. Ustaw żelazko na najniższą możliwą temperaturę i prasuj przez bawełnianą ściereczkę, aby chronić tkaninę przed uszkodzeniem.

Firanki Koronkowe

 • Pranie: Firanki koronkowe są wyjątkowo delikatne, dlatego najlepiej prać je ręcznie w zimnej wodzie, używając bardzo łagodnego detergentu, który nie uszkodzi delikatnych włókien koronki. Jeżeli zdecydujesz się na pranie w pralce, wybierz program przeznaczony do delikatnych tkanin i umieść firanki w specjalnym worku do prania, aby zapobiec ich uszkodzeniu. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30°C.
 • Suszenie: Aby zachować kształt i strukturę koronki, suszenie najlepiej przeprowadzać w poziomie, rozkładając firankę na czystym, suchym ręczniku. Unikaj wieszania koronkowych firanek, gdyż mogą się rozciągnąć lub zdeformować. Nigdy nie susz koronkowych firanek bezpośrednio na słońcu.
 • Prasowanie: Prasuj koronkowe firanki przy użyciu żelazka ustawionego na niską temperaturę, najlepiej przez lekko wilgotną ściereczkę lub przy użyciu pary, aby nie uszkodzić delikatnych włókien.

Firanki Gipiurowe

 • Pranie: Gipiura, jako materiał delikatny, również wymaga szczególnej ostrożności. Pranie ręczne w zimnej lub letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu jest najbezpieczniejszym sposobem, aby uniknąć uszkodzeń. Jeśli musisz użyć pralki, wybierz program dla tkanin delikatnych i zabezpiecz firanki, umieszczając je w worku do prania. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30°C.
 • Suszenie: Podobnie jak w przypadku koronki, gipiura najlepiej suszy się na płasko, aby uniknąć zniekształceń. Rozłóż firankę na ręczniku, delikatnie formując jej kształt. Bezpośrednie nasłonecznienie może spowodować wyblaknięcie, dlatego wybierz cień lub półcień do suszenia.
 • Prasowanie: Gipiura wymaga ostrożnego prasowania przy niskiej temperaturze, najlepiej przez wilgotną ściereczkę lub przy użyciu funkcji parowej żelazka. Zaleca się prasowanie z lewej strony materiału, aby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu wzoru i delikatnych nitek.

Firanki typu “panel”

 • Pranie: Panelowe firanki, w zależności od materiału, mogą być prane ręcznie lub w pralce. Dla woalowych paneli zaleca się pranie ręczne w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, aby chronić delikatne włókna. W przypadku prania w pralce, należy wybrać program dla delikatnych tkanin, najlepiej w niskiej temperaturze.
 • Suszenie: Suszenie najlepiej przeprowadzać w pozycji pionowej, rozwieszając je na karniszu. Pozwoli to uniknąć zagnieceń i ułatwi proces suszenia.
 • Prasowanie: Prasowanie firanek panelowych wykonanych z woalu wymaga użycia żelazka nastawionego na niską temperaturę. Najlepiej prasować materiał, gdy jest on jeszcze lekko wilgotny, co znacznie ułatwi proces i pozwoli uniknąć uszkodzeń. Używanie funkcji parowania żelazka może dodatkowo pomóc w usunięciu zagnieceń.

Krok 2. Pranie firan

Gdy już wiesz, jaką metodę prania wybrać możesz użyć naszego Specjalistycznego proszku do prania firan i zasłon białych i kolorowych PRO-BIEL. Sprawdzi się on zarówno w przypadku prania ręcznego, jak i w pralce, ale także do dłuższego namaczania.

W przypadku bardzo mocno zabrudzonych firan najlepiej zacząć od namaczania. W tym celu najlepiej sporządzić roztwór proszku do prania i wody (1 saszetka na 12l do 2,5 kg firan), a następnie moczyć w nim franki przez kilka godzin. Tak przygotowane firanki można uprać w pralce lub ręcznie z dodatkiem proszku PRO-BIEL.

Specjalistyczny proszek "PRO-BIEL" zapewnia swoją pełną skuteczność już w temperaturze 30ºC, co pozwala na oszczędność energii i co ważne, zapewnia bezpieczeństwo dla delikatnych tkanin. Dzięki specjalnej formule proszku, tak niska temperatura prania jest wystarczająca do usunięcia nawet najbardziej uporczywych plam, zażółceń i zszarzeń, a także osadów z nikotyny, sadzy i tłuszczu.

"PRO-BIEL" usuwa z tkanin nie tylko kurz i zanieczyszczenia nieorganiczne, ale także pyłki, zarodniki i grzyby, które mogą wywoływać alergie. Jest to szczególnie ważne dla alergików i osób wrażliwych, dla których czyste powietrze w domu jest priorytetem. Warto pamiętać, że firanki pełnią rolę naturalnych filtrów powietrza, dlatego ich czystość ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza w domu.

Krok 3. Wybielanie i usztywnianie firan.

Po dokładnym wypraniu i wypłukaniu firanek, nadchodzi czas na ich wybielanie i usztywnienie, co jest kluczowe dla utrzymania ich estetycznego wyglądu oraz funkcjonalności. Do tego celu idealnie nadaje się nasz Wybielacz do firanek, który nie tylko przywraca tkaninom śnieżnobiałą barwę, ale również zapewnia im odpowiednią sztywność i odświeża. Jest odpowiedni do stosowania na wyrobach ażurowych, firankach, jak również na tkaninach wykonanych z włókien naturalnych, syntetycznych, czy mieszanych.

Wybielacza można użyć zarówno do prania ręcznego, jak i prania w pralce. Po praniu należy jeszcze wilgotne firanki powiesić w oknie.

Dzięki zastosowaniu wybielacza, firanki zyskują nie tylko odcień śnieżnej bieli, ale także odpowiednią sztywność. Proces ten pozwala falbanom i innym dekoracyjnym elementom firan na dłuższy czas zachować nadany im kształt, co jest szczególnie cenione w przypadku wyrobów ażurowych, ale także firan panelowych. Oprócz wybielania i usztywniania, preparat ten dodatkowo odświeża tkaniny, pozostawiając długotrwałe uczucie świeżości w pomieszczeniu.