Krochmalenie

Krochmalenie bielizny

 1. Sposób użycia preparatu
  Po upraniu tkaniny / bielizny i jej odwirowaniu krótko przepłukać w świeżo przygotowanym roztworze preparatu. Delikatnie odwirować i podsuszyć. Prasować (maglować) jeszcze lekko wilgotne.

 2. Dozowanie preparatu 
  Dozowanie zależy od rodzaju bielizny, technologii procesu: krochmalenie - suszenie - prasowanie oraz od pożądanego efektu. 
  Przedstawiciel naszej firmy pomoże Państwu w doborze optymalnej technologii i dozowania.

 3. Przygotowanie roztworu
  Wymaganą porcję preparatu (ok. 60g na 10l kąpieli, w zależności od pożądanego stopnia usztywnienia oraz sposobu suszenia) wsypać powoli do 1-2l wody energicznie mieszając. 

  Przy przygotowywaniu większej ilości roztworu, a zatem jeżeli zachodzi konieczność sypania większej ilości preparatu, można przyspieszyć ten proces sypiąc preparat do wody przez sitko (też mieszać wodę energicznie).
  Roztwór jest gotowy do użycia. Wlać go do pralnicy. Natychmiast rozpocząć "płukanie" / "krochmalenie".

  1. UWAGA! 
   Aby zapobiec powstawaniu "klusek" należy powoli sypać do wody spulchniony preparat z jednoczesnym szybkim mieszaniem płynu. Najlepsze wyniki daje sypanie preparatu z sitka o niezbyt małych oczkach, (2-3 mm, aby zbytnio nie przedłużać przygotowywania krochmalu). 

  2. UWAGA! 
   Preparat, w odróżnieniu do krochmalu przygotowanego poprzez gotowanie mąki ziemniaczanej, usztywnia włókna tkaniny a nie tkaninę jako całość. Krochmal przygotowany z mąki ziemniaczanej posiada konsystencję kleistą i osadzając się na powierzchni tkaniny usztywnia ją. Nasz Krochmal zmieszany z wodą tworzy w pierwszej fazie zawiesinę, której cząsteczki, podczas płukania wchodzą w głąb tkaniny osadzając się na włóknach. Dopiero tam pęcznieją pod wpływem działania wody a następnie, po wyschnięciu tkaniny ją usztywniają. Dlatego ważnym jest, aby "krochmalenie" tkaniny odbywało się bezpośrednio po przygotowaniu roztworu.

 4. Proces krochmalenia w pralkach
  Krochmalenie przeprowadzać przy niskim poziomie wody, w chłodnej wodzie (w temperaturze do 30°C) i przedziale czasowym od 3 do 5 minut. Następnie bieliznę lekko odwirować.